Etat czy własna działalność? – Co wybrać, by nie stracić pieniędzy?

Etat czy własna działalność? – Co wybrać, by nie stracić pieniędzy?
Każdy chce zacząć zarabiać coraz to większe pieniądze i nie marnować się u jednego pracodawcy, który nie docenia pracy pracownika i płaci mu najniższą krajową i niczym się nie martwi. Musi się tak żyć? Może jest inne rozwiązanie? Co lepiej wybrać? Etat u pracodawcy a może własna działalność? Dowiesz się dzisiaj z tego artykułu!

Istotne są koszty, które trzeba płacić.

Koszty mogą obniżyć każdy dochód i nieważne wtedy jest czy prowadzisz własną działalność, czy pracujesz na etacie. Tu i tu koszty obniżają dochód, który później można wydać.

Dlatego, tez warto, się zastanowić co lepiej wybrać poniżej przedstawiamy, przykładowe stawki brutto i koszty z nimi związane.

Wysokość wynagrodzenia 3000 złotych brutto to ZUS, który musi opłacić pracownik na etacie to 644.28 złotych, jednak na własnej działalności Twój ZUS wyjdzie już tylko 614.40 złotych.

Wysokość wynagrodzenia 4000 złotych brutto to ZUS, który musi opłacić pracownik na etacie to 859.04 złote, jednak na własnej działalności Twój ZUS wyjdzie tylko 819.20 złotych.

Wysokość wynagrodzenia wynoszące 5000 złotych brutto. ZUS pracownika wyniesie 1073,81 złotych a na własnej działalności tylko 1024 złote.

Co można z tego wywnioskować? Opłaty i Koszty składek ZUS są o wiele niższe na własnej działalności. Co więcej, że możemy wykorzystać na pół roku zniżkę na pierwszą działalność, gdzie stawka ta będzie wynosić tylko 379 złotych na miesiąc z dochodem maksymalnym do 10.000 złotych. Możliwości jest wiele, tak owszem ZUS jest tańszy, ale co się bardziej opłaca? Własna działalność? Musisz wiedzieć, też czy Twój interes wypali i czy od razu z niego będziesz, zarabiać ile kosztuje, towar, ile kosztuje, utrzymanie stacjonarnego sklepu ile kosztuje reklama, wówczas wtedy możemy ocenić, jakie będą koszty, a jakie będą dochody. Jednakże praca na etacie pozwoli Ci comiesięczny dochód ustalony na umowie i ani złotówki mniej.

Pamiętaj, wybór należy, tylko do Ciebie. Każdy wybiera, to co woli. Wiele opinii na ten temat, ale warto zaznaczyć, że musisz mieć swój potencjał i wiele oszczędności.

Musisz promować swój biznes a dodatkowo jeszcze parę miesięcy przeżyć bez dochodu. Jeżeli możesz, sobie na to pozwolić to tak od razu zaznaczam, że lepiej zacząć prowadzić własną działalność.