Twój sukces nie zależy tylko od Ciebie

Czas zerwać ze szkodliwym przekonaniem, że twój sukces i miejsce, jakie zajmujesz na drabinie społecznej, zależy od Ciebie. W rzeczywistości wpływa na to cała masa czynników, którymi możesz dowolnie manipulować, ale często nie uda Ci się ich zmienić. To sprawia, że nie dasz rady osiągnąć swoich najważniejszych celów, chyba że wykażesz się cierpliwością i będziesz co chwila dostosowywać się do nowych warunków.

Na twój sukces składają się czynniki, na które masz wpływ i te, na które w ogóle wpływu nie masz. Te pierwsze są w pełni zależne od Ciebie, możesz dowolnie z nich korzystać i zmieniać je zależnie od tego, co jest Ci obecnie potrzebne. To, czego nie kontrolujesz, jest mniejszą przeszkodą, niż światopogląd albo podejście, ale może znacznie wpłynąć na twoje miejsce w życiu. Jeśli jesteś z wykształcenia księgowym, cały życie dobrze Ci szkło, osiągnąłeś najlepsze wyniki na roku, a to tego wiele osób Cię kojarzy, to mimo wszystko możesz nie zarabiać dużo, jeśli nie będzie dla Ciebie miejsca na rynku pracy.

Jeśli wierzysz, że sukces zależy tylko od Ciebie, jesteś mniej skłonny do dostrzegania problemów po drugiej stronie. Czasami najlepszą strategią będzie odpuszczenie i poszukanie dla siebie innej drogi. Nie dasz rady dostosować do siebie całego świata i zamiast tego cały czas powinieneś szukać możliwości dostosowania się do świata albo wyłapania nietypowych okazji. Musisz grać mądrze tym, co masz, a nie nastawiać się, że dostaniesz więcej, jeśli tylko będziesz wytrwale pracować. Taka strategia może się oczywiście powieść, ale znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że stracisz na nią tylko czas i energię.

Przepisem na sukces jest niestety tylko i wyłącznie adaptacja. Jeśli nie potrafisz wykorzystać wszystkiego, co daje Ci świat, prędzej czy później wypadniesz z obiegu. Skup się na doskonaleniu siebie, ale nie czuj na sobie presji. Zamiast tego skup się na tym, co kochasz. Choć to dość oklepana formuła, sprawdza się najlepiej. Jeśli chcesz mimo wszystko bezwzględnie realizować jakiś cel, musisz w niego wierzyć. Nawet jeśli za czymś idą ogromne pieniądze, to nie opłaca się tracić na nie czasu i energii, jeśli nie da Ci to szczęścia. Życie jest za krótkie, żeby za wszelką cenę iść pod wiatr i niczego z tego nie mieć.

1 thought on “Twój sukces nie zależy tylko od Ciebie

  1. Dlatego nie ma sensu stresować się z powodu czynników na które nie mamy wpływu, tylko wciąż próbować i się nie poddawać.

Comments are closed.